Jednodenní chirurgie, oficiálním názvem Jednodenní péče lůžková – JPL, je trend, který se v posledních asi dvaceti letech šíří v operačních oborech na celém světě. V evropských státech a v severní Americe se dnes v tomto režimu provádí více než 50 % všech chirurgických a operačních výkonů a počet těchto výkonů prudce stoupá i ve zbytku světa. V Čechách je její rozvoj pomalejší, ale snahou všech je, aby se i u nás stala běžnou a dostupnou metodou.

Co je to vlastně jednodenní chirurgie? Jsou to všechny operační zákroky, po kterých může pacient odejít do domácího ošetřování během 24 hodin od operace. Patří sem výkony chirurgické, ortopedické, gynekologické, urologické, ale také některé výkony ORL nebo plastické chirurgie. Jejich rozvoji pomáhá zavádění nových operačních metod a postupů, nových materiálů, léků i nástrojů. Operace jsou dnes mnohem méně radikální než před 20-ti nebo 30-ti lety, a i anestezie a pooperační péče je mnohem šetrnější než dříve.

Pro koho je tento typ péče vhodný? Především pro ty, kteří netrpí vážnějším zdravotním problémem, jsou v dobré kondici a mají dobré rodinné zázemí. Je potřeba si uvědomit, že propuštění do domácího ošetřování neznamená, že je pacient uzdraven. Rozdíl oproti pobytu v nemocnici je, že rekonvalescence probíhá ve Vašem domácím prostředí a je pro Vás příjemnější a pohodlnější než v nemocnici. Na druhou stranu omezení daná pooperačním průběhem zůstávají stejná – bolest, nevolnost, omezená hybnost. Proto budete potřebovat vždy někoho, kdo na Vás dohlédne a kdo Vám v domácím prostředí pomůže s běžnými denními úkony.

Jaké operace provádíme v režimu jednodenní chirurgie? Především jsou to operace kýl – tříselné, pupečníkové, břišní i stehenní kýly. Laparoskopicky pak provádíme operace žlučníku, slepého střeva, břišních srůstů nebo i diagnostické laparoskopie. Z cévních operací jsou to křečové žíly a hemeroidy.