Směrnice pro řízení neshodné práce

 

1. Účel

Účelem této směrnice je definovat neshody, stanovit standardní postupy a kompetence při řešení neshod, určit postupy, jak na vzniklou neshodnou práci reagovat a případně možným neshodám předcházet.

 

2. Oblast platnosti

Směrnice je závazná pro pracovníky OKBH Sušické nemocnice s.r.o.                       

 

 

3. Použité zkratky a pojmy

Neshoda (neshodná práce) - nedodržení stanovených postupů s možným dopadem na kvalitu výsledků laboratorních vyšetření, nesplnění závazných pravidel vyplývajících z řízení kvality v klinické laboratoři.

Nápravné opatření – opatření přijaté v souvislosti se zjištěním neshodné práce, za účelem zamezení opakování neshody.

Preventivní opatření – opatření, jehož přijetím se má zabránit v budoucnu výskytu neshodné práce. Preventivní opatření je přijímáno na základě identifikace možného zdroje neshodné práce.

 

IKK                  interní kontrola kvality

EHK                 externí hodnocení kvality

 

4. Odpovědnosti a pravomoci

Veškeré odpovědnosti za řízení neshod mají osoby uvedené v příslušných formulářích

 F13 Kniha neshod

 F14 Seznam neshod a NO

 F18 Preventivní opatření

Řešit neshodnou práci jsou oprávněni: vedoucí úseku, vedoucí laborantka, metrolog, analytik, lékař, manažer kvality a vedoucí laboratoře. Tito pracovníci jsou kompetentní provést zápis do  F13 Kniha neshod, příp. navrhnout nápravná opatření – včetně toho, kdo za jejich plnění odpovídá.

Změny ve výsledkových listech mohou provádět pouze pracovníci uvedení v  BS 8 Směrnice pro vydávání výsledků.

Manažer kvality pravidelně vyhodnocuje záznamy v  F13 Kniha neshod a informuje o nich ostatní pracovníky ve  F39 Zpráva z přezkoumání vedením.

 

 

5. Vlastní popis předmětu

Identifikace neshod - zdroje neshodné práce:

·         neshoda při příjmu biologického materiálu (záměna vzorků při příjmu biologického materiálu)

·         neshoda při zpracování (analýze) vzorků (chybný postup při kalibraci nebo  IKK, pipetování, záměna vzorků, záměna reagencií apod.)

·         neshoda při vydávání výsledků (nesprávná interpretace, záměna apod.)

·         neúspěch v EHK 

·         neshody zjištěné při interním auditu

·         neshody vyplývající z vyhodnocení dotazníků spokojenosti, případné reklamace a stížnosti

·         neshody při externích auditech (SÚKL, NASKL )

·         neshoda vyplývající ze zprávy přezkoumání vedením

·         neshody zjištěné po vydání výsledku vyšetření

 

 

Identifikace neshodné práce, nápravná a preventivní opatření 

Pracovník, který zjistí neshodnou práci, je povinen tuto skutečnost oznámit vedoucímu pracovníkovi laboratoře/úseku a manažerovi kvality. V případě, že je to možné a pracovník je kompetentní neshodnou práci řešit, okamžitě po identifikaci neshodné práce situaci řeší nápravným opatřením, nebo uvědomí o neshodné práci osobu kompetentní k nápravě. Kompetentní pracovník zaeviduje neshodu do  F13 Kniha neshod společně s nápravným opatřením a ve spolupráci s dalším pracovníkem provede kontrolu účinnosti nápravného opatření. Kontrolu účinnosti nápravných opatření mohou provádět pracovníci kompetentní k zápisu do  F13 Kniha neshod (viz.výše).

 

V případě podezření na jakoukoliv neshodnou práci v průběhu vyšetření (neshoda z klinického hlediska), je provádění vyšetření vzorků okamžitě zastaveno. Analýzu pozastaví pracovník provádějící stanovení a okamžitě upozorní vedoucího laboratoře. Ten posoudí, zda již uvolněné výsledky byly neshodou ovlivněné a zajistí komunikaci se žadateli, případné řešení této situace.

O obnovení analýzy po vyřešení situace rozhoduje vedoucí laboratoře.

 

V případě potřeby, při identifikaci možného zdroje neshodné práce manažer kvality ve spolupráci s kompetentní osobou příjme a zaeviduje  F18 Preventivní opatření a zkontroluje jejích účinnost.

 

Při identifikaci neshodné práce jsou odpovědní pracovníci (manažer kvality, vedoucí laboratoře, analytik, lékař, vedoucí laborantka, vedoucí úseku, metrolog) povinni přijmout okamžitá opatření k nápravě.

Stanovisko k výskytu neshodné práce v laboratoři, přijatým nápravným a preventivním opatřením jsou součástí  F39 Zpráva z přezkoumání vedením.

 

Méně závažné odchylky od stanovených postupů, které nejsou označeny za neshodnou práci, se řeší operativně během provozu.

 

6. Související dokumenty

 F13 Kniha neshod

 F14 Seznam neshod a NO

 F18 Preventivní opatření

 F39 Zpráva z přezkoumání vedením

 BS 8 Směrnice pro vydávání výsledků

 

7. Obecná a závěrečná ustanovení

 

Autor:  Eva Žitníková, Eva Bernatová

Schválil: RNDr. Eva Fedorová