Plný název analytu

:

OPIÁTY (moč)

Název metody pro nálezy

:

U-Opiáty

Analytický princip stanovení

:

Imunochemická inhibice záchytu mikročástic

Prokazované návykové látky

:

Morfin, ethylmorfin, codein

Jednotky

:

Průkaz                             (cut-off 300 ng/ml)

Vyšetřovaný biologický materiál

:

Moč

·       odebírá se

:

Moč

·       druh odběru

:

Jednorázový

·       odebírané množství (ml)

:

10

·       manipulace s materiálem

:

Při odběru nutno zamezit možnosti záměny vzorku vyšetřovanou osobou, z tohoto důvodu není vhodný transport vzorku do laboratoře prostřednictvím vyšetřované osoby !!!

·       poznámka

:

 

Dostupnost vyšetření

:

Rutinní i statimové

 

Opiáty a opioidy - zahrnují opium, heroin a morfin. Opium se získává z makovic, obsahuje mimo jiné asi 10% morfinu a kodein.

§          Získávají se z máku nebo se vyrábějí polosynteticky (heroin) nebo synteticky. Vyvolávají tělesnou závislost a dosti typický abstinenční syndrom.

§          Vzhled: Prášek (heroin), tablety (např. kodein), ampule, hnědavá tekutina ("braun" - tuzemský opiát připravovaný z kodeinu). Heroin se nejčastěji se šňupe nebo vpichuje.

§          Projevy akutní intoxikace závisí na dávce, toleranci k opioidům a typu použité látky. Je charakterizována rychlým nástupem výrazné euforie, otupením mysli a subjektivním pocitem blaženosti. Objektivně vidíme desítky minut až hodin trvající stav tichého obluzení následovaný kocovinou. Klasická triáda je celkový útlum až kóma, útlum dýchání (bradypnoe s hlubokými dechy) a špendlíkové symetrické zornice reagující na osvit (mioza je zvratná naloxonem). Často přistupuje kardiovaskulární deprese (pokles krevního tlaku, bradykardie), svalová ochablost, hyporeflexie, obleněná peristaltika, hypotermie, popř.křeče.

§          Při intoxikaci hrozí šok, alergická reakce, embolizace do plicnice při nitrožilním podání, otok plic, interakce s jinými látkami (zvláště nebezpečná je kombinace opiátů a alkoholu).

§          Dlouhodobé účinky: psychická a fyzická závislost, dýchací potíže, zácpa, proměnlivé nálady.

§          Abstinenční syndrom: Odvykací příznaky nastupují po 5-10 hodinách a jsou trýznivé, samy o sobě však neohrožují na životě. Projevují se rozšířením zornic, husí kůží, zrychleným dechem i tepem, slzením, rýmou, průjmem, pocením, nechutenstvím, neklidem, bolestmi svalů. Někdy vzestupem teploty. Z psychického hlediska je vysoký sklon k depresi se suicidiálními projevy. Krize vrcholí za 36-72 hodin po požití poslední dávky a mizí postupně asi do 14 dnů.

§          Některá rizika: Rychlý rozvoj duševní i tělesné závislosti, Ztráta zájmu kromě zájmu o drogu. Nebezpečí předávkování. Na černém trhu se objevují drogy různé koncentrace, takže je snadná možnost záměny silnější drogy za slabší. Po abstinenci od drogy klesá odolnost vůči ní a při recidivě je riziko předávkování s možností smrti z předávkování.